پایگاه داده, پایگاه داده اوراکل (oracle )

قوانین و اصول وضع شده توسط ادگار کاد

آموزش اوراکل| آموزش اوراکل فارسی| آموزش oracle 11g| آموزش نصب oracle 11g| فیلم آموزش اوراکل فارسی| oracle definition | oracle arena | دوره اوراکل چیست| دوره اوراکل| برگزاری دوره های اوراکل| دوره اوراکل چیست| پکیج آموزش اوراکل|| پکیج کامل آموزش اوراکل| فیلم آموزش اوراکل فارسی| فیلم آموزش اوراکل فارسی| فیلم های اموزشی اوراکل| فیلم آموزشی پایگاه داده اوراکل

اصول دوازده گانه ی کاد مجموعه ای از سیزده قانون (شماره گذاری شده از صفر تا دوازده) است که توسط ادگار کاد یکی از پیشگامان مدل رابطه ی پایگاه داده The Relational Model ارائه شده است
و بیانگر این اصل است که یک پایگاه داده به چه چیزهایی نیاز دارد تا به طور کامل جزو پایگاه داده های با مدل رابطه ای به شمار آید.

 

 1. information rule (اصل مربوطه به اطلاعات)
  کلیه ی اطلاعات موجود در یک پایگاه داده ی رابطه ای از قبیل table name ها، column name ها توسط (به صورت) مقادیر در جدول ها نمایش داده می شوند.
  این نوع نگرش نسبت به داده باعث افزایش سرعت در طراحی و همچنین یادگیری می شود.
  از آن جایی که دانستن تنها یک زبان برای دسترسی به تمامی داده ها همچون شرح یا توصیف جدول و تعریف خصیصه ها (attribute definition)، محدودیت های جامعیت (integrity constraints) ضروری است،
  بهره وری کاربر (user productivity) افزایش می یابد. همچنین به مجرد اینکه محدودیت ها (constraint) نقض شدند،
  می توان اقدامات خاصی را در دستور کار قرار داده و انجام داد، برای مثال دسترسی به داده ها را محدود ساخت. کلیه ی اطلاعات ذکر شده، همچنین در جداول ذخیره می گردند.
  User productivity عبارت است از دسترسی آسان به اطلاعات دارای ساخت و ساخت نیافته، غنی سازی اپلیکیشن ها،
  مجراهای دسترسی (access channel) به وسیله ی سرویس های استاندارد و نیز فعال سازی برنامه نویسی و توسعه ی رابط کاربری، در هر دو java و stack ABAP که با استفاده از ابزار طراحی و مدل سازی امکان پذیر می باشد.
 2. اصل Guaranteed Access (اصل دسترسی تنظمین شده به اطلاعات)
  به کمک ترکیبی از table name، جفت کلید-مقدار اولیه (key-value) که اسم سطر و ستون که خود در نهایت خانه ی جدول را تعریف و شناسایی می کنند، می توان به هر قطعه داده ای در یک پایگاه داده ی رابطه ای دسترسی پیدا کرد.
  همچنین از آنجایی که نیازی به متوسل شدن و استفاده از اشاره گر ها به آدرس فیزیکی (physical pointers address) نیست، بهره وری کاربر یا user productivity بهبود می یابد.
  این اصل همچنین قابلیت data independence را ارائه می دهد، به گونه ای که می توان هر قطعه ی جداگانه ی داده که در پایگاه داده ی رابطه ای ذخیره شده،
  با مشخص کردن اسم جدول مربوطه و نیز کلید و سطر که خانه ای که داده در آن ذخیره شده را شناسایی می کند، بازیابی کرد.
 3. Systematic Treatment of Nulls (اصل مدیریت و برخورد با مقادیر null)
  سامانه ی مدیریت پایگاه داده ی رابطه ای RDBMS، record هایی که دارای مقادیر ناشناس (مقادیر فاقد اسم) و غیرمجاز هستند را به صورت از پیش تعریف شده، اداره می کند.
  همچنین RDBMS بین مقادیر ۰، null (تهی) و blank در رکوردها تمایز قائل می شود و مقادیری از این دست را گونه ای مدیریت می کند که همیشه پاسخ ها، مقایسه ها و محاسبات صحیح را ارائه دهند.
  با تکیه و پیروی از این اصل (اداره ی مقدار null)، کاربرها قادر خواهند بود نتیجه ی query هایی (پرسمان) که مقدار null، zero و blank را شامل می شوند،
  را تشخیص داده و بین آن ها وجه تمایز قائل شوند. اگرچه این اصل مشخص نمی کند که در صورت برخورد با مقدار null چه اقداماتی را باید انجام داد، اما این مسئله روشن می کند که در مدیریت مقدار null باید سیاست ثابت قدمی را اتخاذ کرد.

Active online catalog based on relational model (برنامه های آنلاین مبتنی بر مدل رابطه ای)

شرح اولیه یک پایگاه داده و تمامی محتویات آن، همان جداول پایگاه داده هستند، از این رو به راحتی می توان به وسیله ی زبان دستکاری و مدیریت داده (data manipulation language) به صورت آنلاین از آن هاquery گرفت. به این خاطر که عملیات افزودن و اصلاح کاتالوگ با همان دستوراتی که برای دسترسی به دیگر جدول ها بکار گرفته می شود، انجام می پذیرد، بهره وری مدیر پایگاه داده (data base administrator) به مراتب افزایش می یابد.

 

اصل Comprehensive Data Sub-language(زبان مدیریت داده)

سامانه ی مدیریت پایگاه داده ی رابطه ای ممکن است از چندین زبان مختلف پشتیبانی کند. اما حداقل یکی از آن ها باید به کاربر اجازه دهد کلیه ی عملیات زیر را انجام دهد:
نمایه (view) و جدول (table) تعریف کند، از داده ها query بگیرد و آن ها را بروز رسانی کند، محدودیت های جامعیتی (integrity constraint) تعیین کند، مجوز دهی (authorization) انجام دهد
و در آخر تراکنش (transaction) تعریف کند. به این خاطر که تنها یک روش است که می توان برای تمامی عملیات مربوط به پایگاه داده بکار برد،
بهره وری کاربر بالا می رود. در یک محیط multi-user ( چند کاربری)، لازم نیست کاربر به هیچ وجه نگران مسائلی همچون جامعیت داده (data integrity) باشد، زیرا که خود سیستم آن ها را مدیریت می کند.
همچنین تنها کاربرانی که دارای مجوز یا اعتبار لازم هستند، قادر خواهند بود به داده ها دسترسی داشته باشند.

 

اصل بروز رسانی view

هر view ای که عملا قابلیت بروز رسانی شدن را داشته باشد، می توان به وسیله ی سامانه ی مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) آپدیت کرد.
از آنجایی که تمامی تغییرات اعمال شده به view (نمایه)، به جدول پایه (base table) انتقال داده می شود (و بالعکس)، پیوستگی و سازگاری داده ها(data consistency) کاملا حفظ شده و تضمین می گردد.

 

قابلیت درج، بروز رسانی و حذف در سطح بالا (جدول)

RDBMS اجازه ی انجام عملیات درج (insertion)، بروز رسانی و حذف را در سطح جدول فراهم می آورد.
به این خاطر که دستورات بجای اجرا شدن بر روی تنها یک record، به طور همزمان روی چندین یا مجموعه ای از record ها اجرا می شوند، کارایی افزایش می یابد.

 

اصل استقلال فیزیکی داده ها (physical data independence)

اجرای درخواست های ویژه (ad hoc requests) و برنامه های کاربردی تحت تاثیر تغییراتی که در دسترسی فیزیکی به داده ها و همچنین روش های ذخیره سازی فیزیکی اطلاعات اعمال می شود، قرار نمی گیرد.
مدیرهای پایگاه های داده (database administrator) این اجازه را دارند که اصلاحات و تغییراتی را در نحوه ی دسترسی فیزیکی و ذخیره سازی داده ها انجام دهند
که در افزایش کارایی موثر بوده و نیز نیازمند به ایجاد هیچ گونه تغییراتی در برنامه ی کاربردی (application program) و درخواست (request) نیست.
در این حالت کاربر آنچه را که می خواهد، مشخص کرده و لازم نیست بداند که اطلاعات مورد نظر وی چگونه بازایابی شده و در اختیار او قرار می گیرد.

 

اصل استقلال منطقی داده ها

تغییرات منطقی در جداول و نمایه ها (view) از قبیل افزودن/حذف کردن ستون ها یا اصلاح طول فیلد ها (field length)، لازم به اعمال تغییرات در برنامه ها یا فرمت درخواست های ویژه (ad hoc request format) نیست.
پایگاه داده قادر است با تغییر دادن خود (برای مثال بزرگ شدن) کلیه ی اصلاحات ایجاد شده را بدون نیاز به دخالت کاربر یا دستکاری برنامه ی کاربردی، در واقعیت منعکس کند.
به عنوان مثال، افزودن خصیصه (attribute) یا ستون جدید به جدول پایه (base table) نباید در برنامه ها یا دستورات تعاملی (interactive command) که هیچ کاربرد یا استفاده ای برای خصیصه ی جدید ندارند، اختلال ایجاد کند.

 

اصل استقلال جامعیت (integrity independence)

درست مشابه شرح یا تعریف اولیه ی table/view، محدودیت های جامعیتی (integrity constraint) در کاتالوگ آنلاین (on-line catalog) ذخیره می گردند،
از این رو برای اصلاح آن ها نیازی به ایجاد تغییر در برنامه ی کاربردی مورد نظر نیست. محدودیت های جامعیتی مختص به یک پایگاه داده ی رابطه ای (RDB)،
باید در sub-language (زبان زیر مجموعه) قابل تعریف (definable) و در catalog قابل ذخیره باشند. حداقل، جامعیت موجودیت (Entity integrity) و جامعیت ارجاعی (referential integrity) باید پشتیبانی شوند.

 

اصل استقلال توزیع (distribution independence)

برنامه های کاربردی و درخواست های ویژه (ad hoc request) تحت تاثیر تغییراتی که در توزیع داده های فیزیکی اعمال می شود، قرار نمی گیرند.
این اصل قابلیت اطمینان سیستم (system reliability) را افزایش می دهد، بدین معنا که کارکرد برنامه های کاربردی حتی در صورت انتقال و جابجا شدن برنامه ها و اطلاعات (داده ها) به سایت های مختلف مختل نمی گردد.

 

اصل no subversion

چنانچه یک RDBMS یا سامانه ی مدیریتی پایگاه داده رابطه ای دارای یک زبان است که در یک بازه ی زمانی مشخص تنها امکان دسترسی به اطلاعات یک record را فراهم می نماید، لازم است دقت داشته باشید
که نباید از این زبان برای دور زدن محدودیت های جامعیتی بهره گرفت. رعایت این اصل برای حفظ پیوستگی و انسجام داده ها الزامی است.
بنا به گفته ی دکتر ادگار کاد، یک سیستم مدیریتی پایگاه داده ی رابطه ای باید بتواند بانک اطلاعاتی (database) مورد نظر را فقط و فقط به کمک (از طریق) قابلیت های رابطه ای آن مدیریت کند.

دیدگاهتان را بنویسید